Podsumowanie projektu ekologicznego ,,Uratuj świat! Nie wypalaj traw!”

20 czerwca 2022r. w Opolskim Centrum Kultury odbyła się GALA FINAŁOWA podsumowująca projekt ,,Eko Lider LGD’’. 11 zespołów ze szkół podstawowych powiatu opolskiego przystąpiło do kolejnej części rywalizacji.

Przypomnijmy,że wcześniej przeprowadzaliśmy naszą akcję ,,Uratuj świat! Nie wypalaj traw! w szkole oraz wśród mieszkańców Opola Lubelskiego i okolic. Sprawozdanie w formie prezentacji multimedialnej zostało złożone komisji konkursowej w dniu 10 czerwca 2022r.

W trakcie GALI FINAŁOWEJ wzięliśmy udział w rywalizacji składającej się z części teoretycznej(każda drużyna odpowiadała na 3 wylosowane pytania) oraz przedstawienia krótkiej relacji z przeprowadzonej akcji ekologicznej w formie filmiku (5 min.) Zespoły miały 3 minuty, aby zapowiedzieć swój filmik (my zrobiliśmy to w formie scenki teatralnej).

Zgodnie z regulaminem konkursu – zwycięzca mógł być tylko jeden. Za zajęcie I miejsca przewidziano zieloną klasę – wiatę z ławkami. Tę nagrodę zdobyła Szkoła Podstawowa z Karczmisk.

My DOSTALIŚMY jako jedyni SPECJALNE WYRÓŻNIENIE !!! Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe w postaci Power Banka z panelem fotowoltaicznym.

Jednym z bardzo ważnych efektów naszego projektu jest zasilenie szeregów OSP Janiszkowice nowymi druhami z naszej szkoły. Są to Janek Radziwiłowicz, Kamil Makoś, Kacper Kołodziej i Bartosz Kramek. Chłopcy w ostatnim czasie brali udział w zawodach strażackich.

Pani Zofia Bigos, lokalna poetka zauważyła nasz projekt i napisała wiersz. Niech te słowa będą przesłaniem dla każdego z nas.

Chrońmy przyrodę

Mały żuczek siedzi w trawie
i rozgląda się ciekawie
Rośnie trawka słonko świeci
zaraz tu przybiegną dzieci

Przyjdą, śmieci pozbierają
bo o środowisko dbają
i przyrodę wokół chronią
a wszelkiego życia bronią

Bezmyślni ludzie tak mają
wiosną trawy wypalają

Zabraniamy! Krzyczą dzieci
Niech ten apel w świat poleci…

Dla nas wszystkich jest nauczka –
płoną trawy – nie ma żuczka
Ginie żabka i biedronka
nie poleci już do Słonka…

Zatrzymaj się człowieku – nie czyń zła!

EKO-LIDER