Biblioteka szkolna

GODZINY PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

OD 12.02. 2024 r.



poniedziałekwtorekśrodaczwartekpiątek
7.05 – 7.30





7.30 – 8.15

zajęcia


8.20 – 9.05


zajęcia

9.15-10.00





10.00 – 11.00





11.00 -11.45



zajęciazajęcia
11.55 – 12.40



zajęcia
13.00 – 13.45

do 13.55do 13.35do 13.35zajęcia
13.50– 14.35zajęcia




14.35 – 14.50





Biblioteka czynna codziennie od godz. 7.05! Zapraszam do czytania;)

Drodzy Rodzice!

Każdy z nas pragnie dla swojego dziecka dobrego dzieciństwa i szczęśliwej przyszłości. Ale czy wiemy, jak to osiągnąć? Jak sprawić, by dziecko wyrosło na człowieka zdrowego emocjonalnie, samodzielnego, myślącego, mądrego, otwartego na ludzi, dobrze radzącego sobie we współczesnym świecie, umiejącego wykorzystywać swoje predyspozycje i uzdolnienia? Wiele zależy od nas, rodziców.

Dzieciom przede wszystkim potrzebna jest nasza ciepła, cierpliwa obecność i przewodnictwo – rozmowy, współczucie i wsparcie, kształtowanie dobrych nawyków, ostrzeżenia, ćwiczenia w mówieniu i myśleniu, a także nasz własny przykład. To daje im wiarę w swoje siły, a także poczucie oparcia w rodzinie.

Rodzice, którym zależy na dobrym wychowaniu dziecka, wiedzą, że nie da się tego zrobić, nie poświęcając mu osobiście czasu, nie tłumacząc, nie czytając. Dziecko bowiem uczy się życia, obserwując swych najbliższych w milionach codziennych sytuacji i wspólnych zajęć. To ich styl życia, ich język i ich wartości przyjmuje.

Wychowanie nie może polegać jedynie na reagowaniu na dziecięce błędy i karach za złe zachowanie. Przecież dziecko samo z siebie zwykle nie wie – bo i skąd miałoby wiedzieć? – co jest dobre, a co jest złe, dopóki mu tego spokojnie i wielokrotnie nie wytłumaczymy.

Dlatego starajmy się spędzać z dzieckiem jak najwięcej czasu. Im więcej go dla dziecka wygospodarujemy, tym lepiej. Będzie mu łatwiej odnaleźć się i mądrze poruszać we współczesnym świecie pełnym hałaśliwych atrakcji, fałszywych wartości i prawdziwych zagrożeń: od palenia papierosów i picia alkoholu, po wczesny seks, narkotyki i działania antyspołeczne.

Dzieciństwo nie polega na kolekcjonowaniu gadżetów, lecz zbieraniu dobrych chwil z rodziną, dobrych wzorców, takich jak miłość, szacunek, poczucie bezpieczeństwa, radość.

Można wiele zrobić, codziennie czytając dziecku. Od urodzenia, gdyż zanim zacznie ono mówić i czytać, powinno się dobrze osłuchać z językiem i zbudować jak największy zasób słów, które rozumie. Ważne jest czytanie chłopcom, ponieważ ich umiejętności językowe rozwijają się wolniej. Czytanie dziecku rozwija jego wyobraźnie, dostarcza mu emocji i radości, poszerza wiedzę o świecie, przynosi dobre wzorce zachowań. Dzięki głośnemu czytaniu nauka w szkole będzie dla niego łatwiejsza i przyjemniejsza. Nie porzucajmy czytania, gdy dziecko potrafi już czytać samo. Rytuał głośnego czytania może trwać nawet wtedy, gdy jest już ono w gimnazjum. Codzienne czytanie to wspólnie spędzony czas, stałe wzmacnianie więzi i wzajemnego zaufania, a także doskonalenie najważniejszej społecznej kompetencji – sprawnego posługiwania się językiem. Język to klucz do dobrej komunikacji z ludźmi i do samodzielnego zdobywania wiedzy. Czytanie jest jak witaminka i szczepionka. Dzieci, którym czytamy, są mądrzejsze, znacznie bardziej odporne na toksyny współczesnej kultury i znacznie lepiej poradzą sobie w życiu.

Dlatego czytajmy dzieciom 20 minut dziennie. Codziennie!

Irena Koźmińska

Prezes Fundacji ,,ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, www.cpcd.pl

 

Korzyści z codziennego czytania dzieciom:

Codzienne czytanie dziecku na głos – co potwierdzają badania, a także obserwacje czytających rodzin, przedszkoli i szkół:

1. Zaspokaja najważniejsze potrzeby emocjonalne dziecka – miłości, uwagi, stymulacji itp.

2. Buduje mocną więź pomiędzy czytającym dorosłym i dzieckiem.

3. Wspiera rozwój psychiczny dziecka.

4. Wzmacnia jego poczucie własnej wartości.

5. Uczy języka, rozwija słownictwo, daje swobodę w mówieniu.

6. Przygotowuje do sprawnego samodzielnego czytania i pisania.

7. Uczy samodzielnego myślenia: logicznego, przyczynowo – skutkowego, krytycznego.

8. Rozwija wyobraźnię.

9. Poprawia koncentrację, wycisza i uspokaja.

10. Ćwiczy pamięć.

11. Przynosi ogromną wiedzę ogólną.

12. Ułatwia naukę i pomaga odnieść sukces w szkole.

13. Uczy dziecko wartości i odróżniania dobra od zła, rozwija wrażliwość moralną.

14. Rozwija poczucie humoru.

15. Jest znakomitą rozrywką.

16. Zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputera.

17. Jest zdrową ucieczka od nudy, niepowodzeń i problemów.

18. Chroni dziecko przed zagrożeniami ze strony kultury masowej.

19. Jest profilaktyką działań aspołecznych.

20. Kształtuje na całe życie nawyk czytania i zdobywania wiedzy.

 

Czytajmy naszym dzieciom!

 

List wystosowano do rodziców w związku z realizacją przez Szkołę Podstawową nr 2 im. Oskara Kolberga w Opolu Lubelskim programu Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025 w roku szkolnym 2022/ 2023.

Link do katalogu naszej szkolnej biblioteki

Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Oskara Kolberga w Opolu Lubelskim przystąpiła do realizacji ,,Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Głównym celem podjętych działań jest podniesienie poziomu aktywności czytelniczej uczniów naszej szkoły oraz rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. W związku z przystąpieniem naszej szkoły do programu, otrzymaliśmy 15 tysięcy złotych na zakup lektur, beletrystyki, nowości wydawniczych. Dzięki tym funduszom zasoby naszej szkolnej biblioteki znacznie wzbogaciły się, zakupiono: 1071 książek, w tym 787 lektur.

W zakupach pojawiły się lektury z nowego kanonu takie jak: ,,O krakowskich psach i kleparskich kotach” B. Tylickiej, ,,Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” j. Bednarek, ,,Dziewczynka z parku” B. Kosmowskiej, ,,Feliks, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” R. Kosika, ,,Detektyw Pozytywka’ G. Kasdepke, ,,Cukierku, ty łobuzie” W. Cichonia, ,,Quo Vadis” H. Sienkiewicza. Uzupełniono stan obecnych lektur. Zakupiono także trochę nowości; oto najbardziej poczytne: ,,Nela, mala reporterka” – seria, ,,Chłopiec szybki jak strzała” S. Gardnera, ,,Kropla nadziei” K. Michalak, ,,Kiedyś na pewno” E. Nowak, ,,Trzynastka na karku” K. Majgier, ,,Sezon na zielone kasztany” B. Kosmowskiej, ,,Cudowny chłopak” R. J. Palacio, ,,Pod szkarłatnym niebem” M. Sullivana, Książki z serii ,,Czytam sobie”- trzy poziomy i wiele innych. Zachęcam do odwiedzin biblioteki.

W grudniu 2018 r. nasza szkoła przystąpiła do akcji pod patronatem MEN ,,Razem na święta”.

W okresie przedświątecznym w naszej placówce odbyła się Mikołajkowa impreza integracyjna. W akcję włączyła się cała społeczność szkolna wraz z wychowawcami. Dzień ten był szczególny dla wszystkich nie dlatego,że zostaliśmy obdarowani prezentami, ale także że chętnie dzieliliśmy się z innymi. W naszej szkole odbyła się zbiórka żywności, słodyczy, pluszaków, i książek. Zebrane dary trafiły do rodzin i dzieci potrzebujących z naszej szkoły na święta.

Kolejnym działaniem naszej szkoły było spotkanie przedświąteczne dla osób samotnych. W dniu kiedy wystawiane były Jasełka szkolne z naszego zaproszenia skorzystały panie ze Złotego Zakątka działającego w naszym mieście. Po wprowadzeniu w nastrój świąteczny, wspólnym podzieleniu się opłatkiem kilka godzin spędziliśmy przy ciastku, kawie, herbatce, oraz degustacji potraw świątecznych i rozmowie.


Ofertę na zakup i dostawę książek do biblioteki szkolnej w ramach Priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa- realizowanego w Szkole Podstawowej Nr 2 im. Oskara Kolberga w Opolu Lubelskim wygrała:

,,Firma Handlowa Dagmara – Krystyna Pietrzak” ze Świdnika.


Szkolna biblioteka zaprasza i zachęca do odwiedzin od poniedziałku do piątku od 7.30 do 14.00

Spotkania autorskie

9 czerwca 2017 r. trzy uczennice z naszej  szkoły: Katarzyna Bielecka, Gabriela Czapla, Natalia Król reprezentowały placówkę na Spotkaniu z poezją ,,Piękno Ziemi Ojczystej”. Gospodarzem spotkania był Specjalny Ośrodek  Szkolno- Wychowawczy im. Ewy Szelburg- Zarembiny w Karczmiskach. Honorowymi gośćmi byli: Pani Teresa Gurmińska, poetka z Warszawy, Ks. Wojciech Zasada- kapelan szpitala w Puławach, także poeta. W nastrój towarzyszący spotkaniu wprowadziła nas wspólnie zaśpiewana piosenka ,,Polskie kwiaty”.  Piękno naszego kraju i piękno języka polskiego w  swojej poezji przedstawili specjalni goście. Po krótkiej prezentacji własnej twórczości przez zaproszonych poetów, swoje utwory o Ojczyźnie prezentowali uczniowie z zaproszonych szkół. Nasze uczennice wyrecytowały wiersz Wisłąwy Szymborskiej ,,Gawęda o miłości Ziemi Ojczystej”, Epilog z Pana Tadeusza Adama Mickiewicza, wiersz Jana Pucka ,,Ojczyzna”.
     Na zakończenie spotkania wice dyrektor Adam Bidacha wręczył podziękowania i notesy, które zostały wykorzystane do wpisów autografów przez gości specjalnych. Nasze uczestnictwo potwierdza wspólna fotografia.
Spotkanie upłynęło w miłej i przyjaznej atmosferze przepełnionej patriotyzmem i miłością do Ziemi Ojczystej płynącą z poezji i prosto z serca uczestników.
   Panu dyrektorowi Adamowi Bidacha i pani Dorocie Godlewskiej dziękujemy za zaproszenie i ciepłe przyjecie
 
dsc_0232
dsc_0236
dsc_0239
dsc_0242
dsc_0244
dsc_0245
dsc_0248
dsc_0243
dsc_0250
dsc_0253

Dnia 15 maja 2017 r. w O C K w Opolu Lubelskim klasa II c uczestniczyła w spotkaniu autorskim z pisarką literatury dziecięcej Panią Agnieszką Frączek. Spotkanie zorganizowano z okazji obchodów Tygodnia Bibliotek.

Agnieszka Frączek urodziła się i mieszka w Warszawie, wykłada językoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim, jest germanistką, leksykografem, a przede wszystkim poetką. Jest miłośniczką zwierząt i to one wielokrotnie są bohaterami jej utworów.

Podczas spotkania prezentowała fragmenty swoich utworów, jednocześnie prowadząc krótką lekcję języka polskiego w sposób zabawny. Autorka zdradziła dzieciom, skąd czerpie pomysły i kto najbardziej przeszkadza jej w pisaniu. Pisząc teksty dla dzieci, myśli o tym jak je rozweselić, a jednocześnie zachęcić do czytania.W  ciekawy sposób opowiadała jak powstaje książka. Podkreślała, że ważną rolę w książkach odgrywają ilustracje, dzięki którym częściej sięgamy po książkę i lepiej zapamiętujemy treść. Padło wiele pytań od dzieci, na które poetka bardzo chętnie odpowiadała.

Na zakończenie wszyscy, którzy zakupili książki pisarki otrzymali dedykacje i autografy. Za ciekawe spotkanie uczniowie wręczyli Pani Agnieszce bukiet kwiatów i kartkę z podziękowaniem, a Przemek i Alan wyrecytowali wiersze poetki. Mile spędzone chwile uwiecznione zostały na pamiątkowych fotografiach.

                                                        Ewa Rodak Anna Dąbrowska

tn_dsc_0218
tn_dsc_0219
tn_dsc_0220
tn_dsc_0221
tn_dsc_0223
tn_dsc_0224
tn_dsc_0225
tn_dsc_0226
tn_dsc_0229

   

Aktyw Biblioteczny

W dniach 24 i 27 marca 2017 roku kilka dziewcząt z Aktywu Bibliotecznego – Klaudia, Maja, Ania, Karolina, Agata, Ada z klasy VI a pracowały nad dekoracją wielkanocną. Dziewczęta wykazywały się kreatywnymi pomysłami i wielkim zaangażowaniem. Prace, które wykonały ozdabiają pomieszczenie czytelni. Teraz kolejne zadanie przed dziewczętami, a mianowicie przygotowanie prezentacji o tradycjach i zwyczajach wielkanocnych. Tak pracowały i tak wyglądają efekty ich pracy.
 
                                                                                                     Ewa Rodak
tn_dsc_0165
tn_dsc_0166
tn_dsc_0167
tn_dsc_0168
tn_dsc_0169
tn_dsc_0170

,,Książki naszych marzeń” trafiły do szkolnej biblioteki!

     W grudniu 2015 roku do szkolnej biblioteki zakupiono blisko 150 książek dla uczniów szkoły podstawowej. Są to pozycje wybrane w zdecydowanej większości przez uczniów, zarówno poprzez zgłaszanie pożądanych tytułów bezpośrednio do bibliotekarzy, jak i przez wypisywanie książek, które powinny znaleźć się w szkolnym księgozbiorze, w ankiecie badającej preferencje czytelnicze uczniów. (Ankieta skierowana do uczniów klas IV – VI szkoły podstawowej i I – III gimnazjum była przeprowadzona pod koniec września 2015 r.)

   Zakup książek był możliwy dzięki realizacji przez Zespół Szkół Nr 2 w Opolu Lubelskim Rządowego programu ,,Książki naszych marzeń”, który to zakłada wzbogacenie bibliotek szkolnych o książki, niebędące podręcznikami, które mają przede wszystkim sprawiać uczniom radość i zachęcać do czytania. O tym, że idea programu jest słuszna, może świadczyć duże zainteresowanie uczniów planowanymi zakupami do biblioteki i ciągłe dopytywanie się, kiedy wreszcie książki będą!

   Teraz z przyjemnością można obserwować jak wskazane przez młodzież pozycje znikają z półek. Mimo że program dotyczył wyborów uczniów szkoły podstawowej, mam nadzieję, że gimnazjaliści też znajdą coś dla siebie. Zachęcamy do czytania i wypożyczania i życzymy przyjemnej lektury;)

Agata Grudka

Wykaz “Książek naszych marzeń”