GODZINY PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
PONIEDZIAŁEK |
WTOREK |
ŚRODA |
CZWARTEK |
PIĄTEK |
7.30 – 14.00 |
7.30 –14.00 | 7.30 -13.45 | 8.30 –13.45 |
7.30 – 13.00 |
Zasady korzystania z biblioteki szkolnej
w czasie pandemii COVID – 19
w Szkole Podstawowej nr 2 im. Oskara Kolberga
w Opolu Lubelskim
-
Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły mogą korzystać z wypożyczalni zgodnie z godzinami pracy biblioteki.
-
Zapewnia się systematyczne wietrzenie pomieszczeń biblioteki szkolnej (co godzinę).
-
Przed wejściem do biblioteki szkolnej należy zdezynfekować ręce.
-
W bibliotece może przebywać jednocześnie maksymalnie 3 osoby.
-
Osoby wypożyczające/zwracające książki zachowują między sobą bezpieczną odległość (min. 1,5 m od siebie).
-
W trakcie wizyty w bibliotece obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust.
-
Zwracane książki, po wcześniejszym spisaniu ich z karty czytelnika, trzeba odłożyć na stolik opatrzony napisem ,,ZWROTY”.
-
Zwracane książki trafiają na 2 dni do kwarantanny i są wyłączane z wypożyczania.
-
Wolny dostęp do półek z książkami możliwy jest za zgodą nauczyciela bibliotekarza.
-
Jedna osoba może wypożyczyć 3 książki (poza darmowymi podręcznikami).
Link do katalogu naszej szkolnej biblioteki
Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Oskara Kolberga w Opolu Lubelskim przystąpiła do realizacji ,,Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Głównym celem podjętych działań jest podniesienie poziomu aktywności czytelniczej uczniów naszej szkoły oraz rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. W związku z przystąpieniem naszej szkoły do programu, otrzymaliśmy 15 tysięcy złotych na zakup lektur, beletrystyki, nowości wydawniczych. Dzięki tym funduszom zasoby naszej szkolnej biblioteki znacznie wzbogaciły się, zakupiono: 1071 książek, w tym 787 lektur.
W zakupach pojawiły się lektury z nowego kanonu takie jak: ,,O krakowskich psach i kleparskich kotach” B. Tylickiej, ,,Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” j. Bednarek, ,,Dziewczynka z parku” B. Kosmowskiej, ,,Feliks, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” R. Kosika, ,,Detektyw Pozytywka’ G. Kasdepke, ,,Cukierku, ty łobuzie” W. Cichonia, ,,Quo Vadis” H. Sienkiewicza. Uzupełniono stan obecnych lektur. Zakupiono także trochę nowości; oto najbardziej poczytne: ,,Nela, mala reporterka” – seria, ,,Chłopiec szybki jak strzała” S. Gardnera, ,,Kropla nadziei” K. Michalak, ,,Kiedyś na pewno” E. Nowak, ,,Trzynastka na karku” K. Majgier, ,,Sezon na zielone kasztany” B. Kosmowskiej, ,,Cudowny chłopak” R. J. Palacio, ,,Pod szkarłatnym niebem” M. Sullivana, Książki z serii ,,Czytam sobie”- trzy poziomy i wiele innych. Zachęcam do odwiedzin biblioteki.
W grudniu 2018 r. nasza szkoła przystąpiła do akcji pod patronatem MEN ,,Razem na święta”.
W okresie przedświątecznym w naszej placówce odbyła się Mikołajkowa impreza integracyjna. W akcję włączyła się cała społeczność szkolna wraz z wychowawcami. Dzień ten był szczególny dla wszystkich nie dlatego,że zostaliśmy obdarowani prezentami, ale także że chętnie dzieliliśmy się z innymi. W naszej szkole odbyła się zbiórka żywności, słodyczy, pluszaków, i książek. Zebrane dary trafiły do rodzin i dzieci potrzebujących z naszej szkoły na święta.
Kolejnym działaniem naszej szkoły było spotkanie przedświąteczne dla osób samotnych. W dniu kiedy wystawiane były Jasełka szkolne z naszego zaproszenia skorzystały panie ze Złotego Zakątka działającego w naszym mieście. Po wprowadzeniu w nastrój świąteczny, wspólnym podzieleniu się opłatkiem kilka godzin spędziliśmy przy ciastku, kawie, herbatce, oraz degustacji potraw świątecznych i rozmowie.
Ofertę na zakup i dostawę książek do biblioteki szkolnej w ramach Priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa- realizowanego w Szkole Podstawowej Nr 2 im. Oskara Kolberga w Opolu Lubelskim wygrała:
,,Firma Handlowa Dagmara – Krystyna Pietrzak” ze Świdnika.
Szkolna biblioteka zaprasza i zachęca do odwiedzin od poniedziałku do piątku od 7.30 do 14.00
Spotkania autorskie
Dnia 15 maja 2017 r. w O C K w Opolu Lubelskim klasa II c uczestniczyła w spotkaniu autorskim z pisarką literatury dziecięcej Panią Agnieszką Frączek. Spotkanie zorganizowano z okazji obchodów Tygodnia Bibliotek.
Agnieszka Frączek urodziła się i mieszka w Warszawie, wykłada językoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim, jest germanistką, leksykografem, a przede wszystkim poetką. Jest miłośniczką zwierząt i to one wielokrotnie są bohaterami jej utworów.
Podczas spotkania prezentowała fragmenty swoich utworów, jednocześnie prowadząc krótką lekcję języka polskiego w sposób zabawny. Autorka zdradziła dzieciom, skąd czerpie pomysły i kto najbardziej przeszkadza jej w pisaniu. Pisząc teksty dla dzieci, myśli o tym jak je rozweselić, a jednocześnie zachęcić do czytania.W ciekawy sposób opowiadała jak powstaje książka. Podkreślała, że ważną rolę w książkach odgrywają ilustracje, dzięki którym częściej sięgamy po książkę i lepiej zapamiętujemy treść. Padło wiele pytań od dzieci, na które poetka bardzo chętnie odpowiadała.
Na zakończenie wszyscy, którzy zakupili książki pisarki otrzymali dedykacje i autografy. Za ciekawe spotkanie uczniowie wręczyli Pani Agnieszce bukiet kwiatów i kartkę z podziękowaniem, a Przemek i Alan wyrecytowali wiersze poetki. Mile spędzone chwile uwiecznione zostały na pamiątkowych fotografiach.
Ewa Rodak Anna Dąbrowska
Aktyw Biblioteczny
,,Książki naszych marzeń” trafiły do szkolnej biblioteki!
W grudniu 2015 roku do szkolnej biblioteki zakupiono blisko 150 książek dla uczniów szkoły podstawowej. Są to pozycje wybrane w zdecydowanej większości przez uczniów, zarówno poprzez zgłaszanie pożądanych tytułów bezpośrednio do bibliotekarzy, jak i przez wypisywanie książek, które powinny znaleźć się w szkolnym księgozbiorze, w ankiecie badającej preferencje czytelnicze uczniów. (Ankieta skierowana do uczniów klas IV – VI szkoły podstawowej i I – III gimnazjum była przeprowadzona pod koniec września 2015 r.)
Zakup książek był możliwy dzięki realizacji przez Zespół Szkół Nr 2 w Opolu Lubelskim Rządowego programu ,,Książki naszych marzeń”, który to zakłada wzbogacenie bibliotek szkolnych o książki, niebędące podręcznikami, które mają przede wszystkim sprawiać uczniom radość i zachęcać do czytania. O tym, że idea programu jest słuszna, może świadczyć duże zainteresowanie uczniów planowanymi zakupami do biblioteki i ciągłe dopytywanie się, kiedy wreszcie książki będą!
Teraz z przyjemnością można obserwować jak wskazane przez młodzież pozycje znikają z półek. Mimo że program dotyczył wyborów uczniów szkoły podstawowej, mam nadzieję, że gimnazjaliści też znajdą coś dla siebie. Zachęcamy do czytania i wypożyczania i życzymy przyjemnej lektury;)
Agata Grudka
Wykaz “Książek naszych marzeń”