Wojewódzki Konkurs Historyczny „Nasz jest ten dzień”

Podsumowując pracę swoich uczniów w I semestrze roku szkolnego 2021/2022, na wspomnienie zasługuje kolejny ich sukces w konkursie o tematyce historycznej.
Pod koniec grudniu 2021r. zostały ogłoszone wyniki wojewódzkiego konkursu ,,Nasz jest ten dzień”. Jego organizatorem byli : Sekcja Oświaty i Wychowania Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ,,Solitarność” oraz Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej, zaś patronat honorowy objął Minister Edukacji i Nauki a także Kuratorium Oświaty w Lublinie, Instytut Pamięci Narodowej o. w Lublinie, Instytut Andersa i Lubelski Urząd Wojewódzki . Konkurs stanowił wydarzenie wpisujące się w obchody 40. rocznicy protestów przeciwko władzy komunistycznej.
Głównym celem konkursu było pogłębianie i upowszechnianie wiedzy na temat przebiegu, okoliczności i wydarzeń związanych z protestami przeciwko władzy komunistycznej 1981 r. na Lubelszczyźnie.
Adresatami konkursu byli uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa lubelskiego. Miał on charakter zespołowy, jednoetapowy.
Z naszej szkoły w konkursie wzięli udział uczniowie z kl. VIII a:
I zespół: Ania Madejek i Amelka Świtała,
II zespół: Oliwier Janoszczyk, Jakub Łakota , Szymon Jurak i Bartosz Mroczek.
Praca nad konkursem nie należała do łatwych ze względu na pandemię Covid-19-zdalne nauczanie i bardzo ubogi dostęp do materiałów/ źródeł historycznych pomocnych w pracy nad tematem. Jednak uczniowie naszej szkoły nie zrazili się przeciwnościami w myśl słów :,,per aspera ad astra” i odnieśli nietuzinkowy sukces.
Komisja konkursowa za pośrednictwem transmisji na Facebooku oraz Yotube ogłosiła wyniki poprzedzone spotkaniem ze świadkami historii: p. Janiną Szymajdą i p. Lucyną Dumą.
Uczestnicy z naszej szkoły zajęli następujące noty:
I miejsce: Oliwier Janoszczyk, Szymon Jurak, Bartosz Mroczek i Jakub Łakota.
a III miejsce: Anna Madejek i Amelka Świtała.
Ze względu na pandemię uroczystość wręczenia nagród miała trochę skromniejszą formę. Nagrodzeni uczniowie wraz z opiekunem p. Agatą Wesołowską -Błażejczyk, uczestniczyli w podsumowaniu konkursu z udziałem m.in. Pani Kurator Teresy Misiuk.
,,Dwójkowi zwycięzcy” otrzymali bardzo cenne nagrody : smartwatche Huawei, pendrive, książki-albumy i inne gadżety.
Zapraszam do obejrzenia wspomnianej transmisji konkursowej w poniższych linkach :
Facebook: https://fb.me/e/1qCYRNwaZ
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UC0eSt5sey_opLaTlsuRJYKg

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!.

A. Wesołowska- Błażejczyk