Wigilijne tradycje i przesądy

Wigilia dla wielu jest najważniejszym dniem, który poprzedza Święta Bożego Narodzenia. To w wigilijny wieczór katolicy zasiadają do najważniejszej kolacji w całym roku. Właśnie z tym dniem związanych jest również najwięcej przesądów i wierzeń ludowych. Wigilijne wierzenia i przesądy biorą często swój początek w lokalnych wierzeniach pogańskich.

Najbardziej znane z nich to:
Wolne miejsce przy stole- dla zabłąkanego wędrowca lub dla bliskich, którzy już odeszli.
Jaka wigilia, tai cały rok- w całej Polsce wierzono, że przebieg dnia wigilijnego jest zapowiedzią całego nadchodzącego roku. W Wigilię nie należało niczego pożyczać, aby nie narazić na utratę mienia w nadchodzącym roku.
Dla szczęścia i dostatku- Kiedyś wierzono, że jeśli w wigilijny poranek pierwszym gościem w domu będzie chłopiec, przyniesie to szczęśliwy rok.
Magia opłatka – opłatkom również przypisywano wiele właściwości magicznych leczniczych. Wierzono, że każdy, kto w Wigilię podzieli się opłatkiem, przez cały rok nie zazna głodu i będzie mógł dzielić się chlebem i inną strawą z ubogimi.

Dzisiaj, dzieląc się opłatkiem, życzymy sobie przede wszystkim zdrowia i wszelkiej pomyślności, a także spełnienia marzeń. I tego właśnie życzyliśmy wszystkim na Święta Bożego Narodzenia.

   Uczniowie z klasy II a Gimnazjum