Światowy Dzień Poezji

“Nie wiem co to poezja,
     Nie wiem, po co i na co,
     wiem, że czasami ludzie
     czytają wiersze i płaczą”
Władysław Broniewski

Dnia 21 marca, kiedy przyszła kalendarzowa wiosna w Bibliotece Publicznej w Opolu Lubelskim zapachniało, zajaśniało poezją za sprawą Światowego Dnia Poezji.
Z gościnności pań bibliotekarek skorzystało wielu uczniów okolicznych szkół, seniorzy i przyjaciele książek. Naszą szkołę reprezentował Mateusz Błażejczyk z klasy II a gimnazjum, członek szkolnego Koła Czytelniczego “Spotkania z Książką”.
Dzień ten został ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Główne uroczystości tego święta co prawda odbywają się w Paryżu, ale zapach poezji ogarnia cały świat.
Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania poezji na całym świecie.
Jest to dzień, w którym przypominamy sobie dorobek poetycki często zapomnianych twórców. Dzień, w którym ożywiają się tradycje recytacji. W tym dniu recytatorzy docenili poezję krajową, regionalną i amatorską.
Poezja jest dla każdego – łączy ludzi w różnym wieku, o różnym pochodzeniu czy poglądach. Skłania do refleksji, zatrzymania się choć na chwilę. Czyni życie piękniejszym.

Ewa Rodak
dsc_0153 dsc_0154 dsc_0155 dsc_0156