Rudowłosa Ania i polscy królowie

Kto nie zna jeszcze przygód rudowłosej Ani Shirley, powinien jak najszybciej je poznać. Do takiego wniosku doszli szóstoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Opolu Lubelskim i 21 października 2016 r. wybrali się do Lublina. W Sali Kongresowej Uniwersytetu Przyrodniczego obejrzeli sceniczną adaptację powieści Lucy Maud Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza” przygotowaną przez aktorów Sceny Polskiej Teatru z Czeskiego Cieszyna.

Ten pełen i wzruszających, i zabawnych momentów spektakl wyreżyserował Jerzy Batycki.
W roli Ani wystąpiła Anna Konieczna. Dianę zagrała Katarzyna Wojczyk, a w postać Maryli wcieliła się Halina Pasekowa. Natomiast Ryszard Pochroń to odtwórca roli Mateusza, brata Maryli i opiekuna Ani Shirley.

Dwugodzinne przedstawienie bardzo podobało się widzom. Nagrodzili artystów gromkimi brawami.

Kolejnym punktem wycieczki do Lublina była wizyta w Muzeum Lubelskim. Uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej „Królowie na Zamku Lubelskim”. Zajęcia poprowadzono w dwóch grupach. Odbywały się one w Kaplicy Trójcy Świętej oraz na wystawach stałych.  Każdy z uczestników tej nietypowej lekcji otrzymał kartę pracy z wizerunkami władców z kolekcji Muzeum Lubelskiego. Słuchając opowieści przewodnika i obserwując eksponaty muzealne, uczniowie uzupełniali informacje na drukach edukacyjnych, utrwalając jednocześnie wiedzę o królach Polski. Dowiedzieli się miedzy innymi, że fundatorem fresków w Kaplicy Trójcy Świętej był Władysław Jagiełło. Obejrzeli portret królowej Bony Sforzy, żony Zygmunta Starego i zanotowali, że to on rozkazał przebudować Zamek Lubelski, zmieniając go w rezydencję na wzór Wawelu. Przy wizerunku Stefana Batorego wysłuchali „Legendy o czarciej łapie” i usłyszeli, że to właśnie ten władca ustanowił sąd najwyższej instancji dla szlachty, czyli trybunał.

Szóstoklasistom podobały się nietypowe lekcje języka polskiego i historii. Wrócili do domów bogatsi o nową wiedzę i pełni wrażeń.

A tak wyjazd wspomina jeden z uczestników, uczeń klasy VI a Piotr Ziętek:

,,21 października 2016 wybraliśmy się na wycieczkę do Lublina, aby zobaczyć spektakl teatralny pt. ,,Ania z Zielonego Wzgórza”.

Wyjechaliśmy z Opola Lubelskiego o godzinie 7.30. Spektakl zaczął się o 9.30. Przedstawienie trwało około 2 godzin. Po spektaklu pojechaliśmy do Muzeum Lubelskiego na lekcję historii. Pani przewodnik opowiedziała nam o dziejach Polski i o skarbach, które znajdują się właśnie w tymże muzeum. Byliśmy zachwyceni wystawą. Około godziny 16 wróciliśmy do naszego miasta.

Wycieczka była udana i bardzo fascynująca. Wyszliśmy z autobusu z uśmiechniętymi buziami.”

Renata Kopycińska