Jesień Leśmiana pełna…

emocji i nagród

***

        Już po raz 21. zmagania z trudną sztuką recytacji podjęli uczestnicy Jesiennego Konkursu Recytatorskiego. 13 listopada 2017 r. podczas przesłuchań powiatowych w Opolskim Centrum Kultury pojawiło się aż 8 reprezentantów klas IV – VII Szkoły Podstawowej nr 2 im. Oskara Kolberga w Opolu Lubelskim i dwoje reprezentantów klas gimnazjalnych.

        Uczniowie opolskiej „Dwójki” jak zwykle nie zawiedli i wspaniale zaprezentowali swój kunszt recytatorski. Na 47 uczestników eliminacji powiatowych – wyróżnionych i nagrodzonych zostało 10, aż 6 z nich to recytatorzy naszej szkoły. Troje uczniów uzyskało wyróżnienia: Bogusz Batyra (kl. IV b), Julia Wrona (kl. IV a) oraz Jan Walencik (kl. VI a), a troje otrzymało nominacje do etapu wojewódzkiego.

Kilka słów o nagrodzonych:

Karolina Strawa to uczennica klasy IV b. W konkursie recytatorskim wzięła udział po raz pierwszy, ale jej interpretacja fragmentu książki Joanny Olech ,,Smocze pogotowie ratunkowe” podbiła serca jury i zapewniła nominację do wojewódzkiego koncertu laureatów 21. Jesiennego Konkursu Recytatorskiego. Karolina jest dziewczynką wielu talentów – rozwija je, już od kilku lat, m.in. na zajęciach pozalekcyjnych: nauka języka angielskiego, zajęcia teatralne, taneczne (członek DZTL ,,Powiśloki”) oraz nauka w szkole muzycznej (pianino). W klasach młodszych brała udział w konkursach wokalnych. Choć ma dopiero 9 lat, na swoim koncie może już powoli odnotowywać poważne sukcesy, których zapewne i w przyszłości nie zabraknie.

Maja Kobiałka to uczennica klasy VII a. Chętnie bierze udział w konkursach recytatorskich i osiąga sukcesy. W Turnieju Wojewódzkim 21. Jesiennego Konkursu Recytatorskiego zapewniła sobie miejsce deklamacją fragmentu legendy „Czarownica znad Bełdan”. Utwór ten doskonale wpisał się w tegoroczną edycję konkursu, podczas której przeważał repertuar inspirowany twórczością Bolesława Leśmiana, gdyż w tym roku przypada 140. rocznica urodzin i 80. rocznica śmierci tego poety, pisarza i publicysty. Trzy lata temu Maja również wystąpiła w etapie wojewódzkim Jesiennego Konkursu Recytatorskiego.

        Maja potrafi nie tylko oczarować słowem, ale także pięknie tańczy, uczestnicząc
w zajęciach DZTL „Powiśloki”.

Mateusz Błażejczyk jest uczniem klasy III a gimnazjum. Wielokrotnie występował na konkursach recytatorskich podczas eliminacji powiatowych. Można go było usłyszeć
w Małym Konkursie Recytatorskim, w Jesiennym Konkursie Recytatorskim i w Konkursie Recytatorskim dla Gimnazjalistów „Przebudzeni do życia”. W etapie wojewódzkim zaprezentuje się jednak po raz pierwszy. W tym roku ujął jury swoją interpretacją opowiadania Sławomira Mrożka pt. „Spotkanie”.

        21 listopada 2017 r. Mateusz wziął również udział w Wojewódzkim Konkursie Pięknego Czytania zorganizowanym w ramach VII Festiwalu Słowa i Obrazu przez XXIX Liceum Ogólnokształcące im. cc. mjra Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora w Lublinie oraz Miejską Bibliotekę Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. 

Mateusz aktywnie uczestniczy w życiu społeczności szkolnej: jest członkiem DZTL „Powiśloki”, gra na akordeonie, wchodzi w skład szkolnego pocztu sztandarowego, działa w projekcie „ERASMUS +”. Nauka również sprawia mu przyjemność. W roku szkolnym 2017/2018 spróbuje swoich sił w drugim etapie konkursów przedmiotowych z historii i biologii.

        Dzięki trudnej sztuce recytacji uczniowie uruchomili wyobraźnię – przenieśli nas do krainy marzeń, pełnej piękna, niebanalnych metafor i literackich niespodzianek. W swojej podróży podążali za słowami poety: A opaszcie świat cały ścisłym korowodem, / Aby wam się nie wymknął, schwytany niewodem… (…)/ Toć wejdziemy w świat – próżnią, aby wyjść – ogrodem! Przez to choć na chwilę proza życia stała się ogrodem, ogrodem bogatym we wrażliwość, emocje i sukcesy.

        Wszystkim uczestnikom i nagrodzonym gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów, nie tylko recytatorskich.

R. Kopycińska i A. Grudka