Portret kobiety – Dzień Kobiet w naszej szkole

Tegoroczną akademię z okazji Dnia Kobiet przygotowywali uczniowie klas piątych pod opieką wychowawczyń: pani Renaty Kopycińskiej i pani Agaty Wesołowskiej – Błażejczyk. Oprawą muzyczną zajął się pan Mariusz Dobrosz, a  scenografią pan Cezary Łukasiewicz.

Uroczystość przebiegała pod hasłem „Portret kobiety”. Na wstępie Karolina Mieszawska, uczennica klasy V b, wprowadziła wszystkich
w odświętny nastrój, śpiewając piosenkę „Damą być” . Potem narratorzy przywitali zebraną w sali gimnastycznej publiczność i zaprosili do wspólnego świętowania 8 marca.

Opowieść o kobietach zaczęła się od scenki napisanej na podstawie utworu Marka Twaina „Pamiętniki Adama i Ewy”. W roli Adama wystąpił Bartłomiej Kuś, a Ewę zagrała Kamila Furtak. Dużym talentem aktorskim wykazał się odgrywający rolę Głównego Diabła – Dawid Sochalski.

Na pamiątkę  rajskiego spotkania pierwszych ludzi chłopcy rozdawali na drugie śniadanie dorodne jabłka. Poczęstunkowi towarzyszyła piosenka „Czerwone jabłuszko” w wykonaniu uczniów obu klas piątych.

Potem młodzi aktorzy przenieśli nas w czasy epoki kamiennej, a następnie  do starożytności.

Kiedy w wędrówce przez wieki piątoklasiści dotarli do średniowiecza, publiczność nie mogła opanować serdecznego śmiechu. Sympatię  widzów zdobyła uwięziona w wieży królewna i rycerz Maćko z „Dwójki”, który nie był zbyt skory do ratowania kobiety z opresji. Łzy niewieście są jednak w stanie skruszyć nawet najtwardsze serce, więc jednak użył swojej kieszonkowej katapulty (gumki recepturki i kawałka zwiniętego papieru), aby zburzyć mury kamiennego więzienia i uwolnić królewską córkę. Zabawny dialog prowadzili ze sobą Agata Barwińska i Maciej Wójtowicz z klasy V a.

W dalszej części przedstawienia dowiedzieliśmy się, że kobieta w epoce pozytywizmu nie obawiała się ciężkiej pracy i wysiłku fizycznego. Dowodem na poparcie tych słów był „Taniec z grabiami” w wykonaniu uczniów należących do DZTL „Powiśloki”.

Jako ostatnia ,,wyszła z ramy” kobieta współczesna. Przyjęła od znajomego chłopaka zaproszenie na spacer. Piosenkę  „ Kamień z napisem LOVE”, która towarzyszyła im na przechadzce, śpiewała większość zgromadzonych w sali uczniów z młodszych klas.

Potem nadszedł czas na życzenia. Te składane przez uczniów i Panów  Dyrektorów. Nie zabrakło również wiosennych kwiatów wręczanych paniom przez członków Samorządu Uczniowskiego. Dopełnieniem akademii była piosenka „7 rzeczy, których nie wiecie o facetach” w wykonaniu dziewcząt
z klas drugich gimnazjum: Edyty Frydeckiej, Adrianny Mroczkowskiej
i Patrycji Micek oraz słowa jednego z recytatorów:

„Świat się zmienia, zmienia się człowiek,

moda modę goni rok w rok ,

lecz nie zmienia się czar kobiet,

więc czarujcie cały rok!”

Autor: Renata Kopycińska

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji.

Autorką zdjęć jest Aleksandra Traczyk kl. IIIA.