Pamięć o ludziach, którzy cierpieli z dala od swojej Ojczyzny

,,Pamięć o ludziach, którzy cierpieli z dala od swojej Ojczyzny” to temat VII edycji Międzyszkolnego Konkursu ,,Co nam przekazują Zesłańcy Sybiru?” organizowanego przez XXVII Liceum Ogólnokształcące im. Zesłańców Sybiru w Lublinie.

Wśród celów konkursu, który ma zasięg wojewódzki, znajdują się: upowszechnienie wśród uczniów wiedzy o losach Polaków, Zesłańców Sybiru; kształtowanie tradycji patriotycznych wśród młodzieży; kultywowanie pamięci o niezłomnych Polakach, których postawa jest dla młodzieży wzorem do naśladowania; zwrócenie uwagi na dokonania Polaków w badaniu i odkrywaniu obszarów syberyjskich; upowszechnianie losów sybiraków z Lubelszczyzny i ich wkładu w kulturę Polski.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Oskara Kolberga w Opolu Lubelskim próbują swoich sił w tym konkursie od jego pierwszej edycji. W tym roku przystąpili do niego: Łucja Pepłowska z kl. VIII a (opiekun p. Agata Wesołowska-Błażejczyk), Lena Pastwa z kl. VII a (opiekun p. Renata Kopycińska), Kuba Kołodziej z kl. VII a (opiekun p. Renata Kopycińska) i Jakub Błażejczyk z kl. VI b (opiekun p. Agata Wesołowska – Błażejczyk).

Łucja Pepłowska i Lena Pastwa reprezentowały naszą szkołę w kategorii literackiej, Łucja Pepłowska i Jakub Błażejczyk w kategorii plastycznej, a Kuba Kołodziej w kategorii multimedialnej.

9 lutego 2023 r. w siedzibie XXVII Liceum Ogólnokształcące im. Zesłańców Sybiru w Lublinie odbył się finał VII Międzyszkolnego Konkursu ,,Co nam przekazują Zesłańcy Sybiru?”. Podczas ogłoszenia wyników okazało się, że wszyscy uczniowie naszej szkoły, którzy przystąpili do konkursu, zostali nagrodzeni.

Łucja Pepłowska zajęła II miejsce w kategorii plastycznej. Jakub Błażejczyk zdobył wyróżnienie w kategorii plastycznej. Kuba Kołodziej uzyskał wyróżnienie w kategorii multimedialnej, a wiersze Leny Pastwy wyróżniono w kategorii literackiej.

Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszym rozwijaniu swoich pasji.

Renata Kopycińska