Ukraina i Polska słowem pisane

Począwszy od roku szkolnego 2006/2007 uczniowie Gimnazjum nr 2 im. Oskara Kolberga w Opolu Lubelskim biorą udział w Ogólnopolskim Konkursie Poezji i Prozy Ukraińskiej. Prawie każdego roku dwoje gimnazjalistów reprezentuje szkołę w turnieju wojewódzkim tego konkursu.  Do tej pory  w Lublinie wystąpiło jedenaścioro recytatorów z „Dwójki” (kilkoro dwu- lub trzykrotnie).

W roku szkolnym 2016/2017 w Turnieju Wojewódzkim XII Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Ukraińskiej wystąpili Gabriela Jurak i Dawid Kuchta z kl. III a gimnazjum. Prezentacja Dawida urzekła jury i otrzymał on nagrodę oraz nominację do X Polsko – Ukraińskich Spotkań Mistrzów Słowa, czyli międzynarodowego finału dwóch konkursów: XII Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Ukraińskiej oraz X Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Polskiej na Ukrainie. To duże osiągniecie. Do tej pory w takim finale uczestniczyła tylko jedna uczennica Gimnazjum nr 2 im. Oskara Kolberga w Opolu Lubelskim. Była to Angelika Filipiak. W roku szkolnym 2007/ 2008 wystąpiła ona
w I Polsko Ukraińskich Spotkaniach Mistrzów Słowa, a w roku szkolnym 2008/2009 w II Polsko – Ukraińskich Spotkaniach Mistrzów  zdobyła III miejsce w kategorii „prezentacja literatury ukraińskiej”.

Polsko-Ukraińskie Spotkania Mistrzów Słowa rozwijają polsko-ukraińskie kontakty kulturalne, promują polską i ukraińską literaturę, umożliwiają mniejszościom narodowym realizację potrzeb kulturalnych. Są także okazją do osobistych spotkań młodzieży i dorosłych obydwu narodów. Spotkania te umacniają również partnerstwo miast Lublina i Łucka.

X Polsko-Ukraińskie Spotkania Mistrzów Słowa to nie tylko prezentacje konkursowe. 31 marca 2017 r. recytatorzy wraz z instruktorami uczestniczyli
w spotkaniu z ukraińskim poetą Ostapem Sływyńskim, które poprowadził Andrij Saveneć, literaturoznawca i tłumacz. Obejrzeli także  spektakl Teatru Panopticum „ESCape”. 1 kwietnia 2017 r. uczestnicy finału mieli możliwość wzięcia udziału  w warsztatach z  Grażyną Matyszkiewicz. Potem odbyły się trzy koncert konkursowe, a wieczorem Koncert Galowy – „Ukraina i Polska słowem pisane” i uroczyste zakończenie X Polsko-Ukraińskich Spotkań Mistrzów Słowa 2017. Recytatorzy oraz instruktorzy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki.

 Miłym akcentem wieczoru był  bankiet dla uczestników konkursu
i zaproszonych gości.

                                                        Renata Kopycińska