„Lato, ach ty !”.

W czerwcu 2015 r. członkowie DZTL „Powiśloki” zaprezentowali społeczności Opola Lubelskiego widowisko „Lato, ach ty !”. Obejrzeć je można było w ramach imprezy plenerowej „Sianokosy” zorganizowanej na kąpielisku miejskim. W swoim programie młodzież przypomniała tradycje nocy świętojańskiej, opowiadała o magicznej mocy niektórych roślin oraz przedstawiła stary zwyczaj wyzwolin na kosiarza. Dużą część widowiska stanowiły tańce i zabawy ludowe.

Najpierw nad opolskie stawy popłynęła pieśń sobótkowa „Koło Jana” Towarzyszyły jej pląsy wokół ogniska. Potem przez to samo ognisko skakali chłopcy, prezentując swe umiejętności w „Tańcu niedźwiedzia”.

Przesilenie letnie łączono z wiarą w działalność złych mocy i sabatami czarownic odprawianymi na niedostępnych górach, więc w programie nie mogło zabraknąć również wiedźm, ich złowieszczego śmiechu i harców z miotłami.

Dzień św. Jana oznaczał początek sianokosów. Wiązał się z nimi stary zwyczaj wyzwolin na kosiarza – obrzęd wprowadzenia młodego mężczyzny do grona żniwiarzy. Parobek, który nie udowodnił, że potrafi posługiwać się kosą, nazywany był wilkiem i samodzielnie nie mógł do koszenia przystępować. Wilka mogła wykupić dziewczyna, zakładając mu na głowę chustkę.  Z okazji ,,wykupienia” jeden z kosiarzy wygłaszał humorystyczną mowę okolicznościową na temat zaistniałej sytuacji. A potem świętowano, tańcząc i śpiewając.

W trakcie widowiska „Lato, ach to ty!” można było obejrzeć tańce lubelskie, lasowiackie oraz taniec z grabiami.