Polskie Państwo Podziemne w Opolu Lubelskim

W dniu 30 września 2016r. odbyło się wyjście do piwnic Domu Towarowego w centrum Opola Lubelskiego, gdzie została uruchomiona instalacja multimedialna przedstawiająca fenomen Polskiego Państwa Podziemnego działającego w czasie okupacji hitlerowskiej.

W żywej lekcji historii brała udział klasy IIa i IIIa gimnazjum pod opieką pani Agnieszki Kramek. Instalacja składała się z pomieszczeń, w których przedstawione były warunki funkcjonowania Polskiego Państwa Podziemnego. Zostały przygotowane prezentacje multimedialne opowiadające o życiu mieszkańców Warszawy w czasie okupacji.

Część prezentacji poświęcona była Żołnierzom Wyklętym. Mieliśmy okazję wczuć się w sytuację mieszkańców Warszawy w czasie Powstania Warszawskiego. Na podstawie filmów dokumentalnych zobaczyliśmy tragedię powstańców zrujnowanej stolicy. Pomimo okropności przeżywanej wojny, na filmach zobaczyliśmy uśmiechniętych, życzliwych ludzi, którzy pomagali sobie i wspierali się na wzajem w tych ciężkich czasach.

Wycieczka była bardzo pouczająca, ponieważ mogliśmy przeżyć i zobaczyć jak ciężko żyło się w czasach okupacji hitlerowskiej. Po raz kolejny miałem okazję zastanowić się i cieszyć tym, że żyję w czasach spokojnych wśród najbliższych nam osób.

Autor: Kacper Ziętek kl. IIIa