„Cóż ja uczynić mam Polsko dla Ciebie?”

Tegoroczna akademia z okazji 11 listopada w Zespole Szkół nr 2 w Opolu Lubelskim została przygotowana przez klasy VI oraz oddział przedszkolny pani Małgorzaty Gorzym. Uroczystość przebiegała pod hasłem : ,,Cóż ja uczynić mam Polsko dla Ciebie?”.

Prowadzący powitali zgromadzonych w sali gimnastycznej. Następnie wprowadzono sztandar Zespołu Szkół nr 2 w Opolu Lubelskim i odśpiewano hymn państwowy,
a przedstawiciele Szkolnego Samorządu Uczniowskiego złożyli wiązankę kwiatów w kąciku patriotycznym. Potem rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez uczniów zerówki. Zaprezentowali oni wiersze o tematyce patriotycznej i zaśpiewali przygotowane piosenki. Dalsza część uroczystości należała do uczniów klas szóstych. Na tle nastrojowej muzyki skomponowanej przez Fryderyka Chopina na scenę wchodziły dziewczęta z bukietami jesiennych liści i zachęcały do wracania wspomnieniami do zdarzeń
z przeszłości i wsłuchiwania się w grobów ciszę, w której „zapisane są przodków marzenia, wszystkie tęsknoty bóle i cierpienia. I słowa trzy, które przez pokolenia szły: BÓG, HONOR, OJCZYZNA.”

Następnie Jan Walencik z klasy V b zaśpiewał piosenkę „Rogatywka”, a grający rolę Żołnierza, Maciej Wójtowicz, wprowadził na scenę Polskę (Klaudię Czuryszkiewicz). Wręczył jej bukiet składający się białych i czerwonych róż oraz wskazał miejsce na tronie. Przez dalszą część programu artystycznego Polska opowiadała o swoich losach na przestrzeni wieków. Z dumą mówiła o czasach świetności i potęgi, ze smutkiem o gnębieniu przez zaborców, z nadzieją o zrywach niepodległościowych. Opowieści towarzyszyły wiersze oraz piosenki wykonywane przez uczniów klas szóstych. Publiczność usłyszała marsz „My, Pierwsza Brygada” oraz utwór „Piechota”.

Podsumowaniem akademii były słowa Polski skierowane do współczesnej młodzieży:
,,Kochani tylko w waszych rękach mój los, zmieniajcie się, żeby Polska była Polską, uleczcie mnie, lecząc siebie, leczcie swe wady, zmieniajcie świat, póki czas, póki czas, póki czas.”

Finałem programu z okazji Święta Niepodległości było wykonanie przez dziewczęta
z klasy III b gimnazjum piosenki „Żeby Polska była Polską”.

Nad przebiegiem uroczystości czuwały wychowawczynie klas VI: pani Agata Wesołowska-Błażejczyk i pani Renata Kopycińska oraz wychowawczyni oddziału przedszkolnego – pani Małgorzata Gorzym Oprawą muzyczną zajął się pan Mariusz Dobrosz, dekoracjami – pan Cezary Łukasiewicz, a opiekę nad pocztem sprawował pan Grzegorz Wilk.

Renata Kopycińska