Mój język, mój region i kultura

,,Mój język, mój region i kultura” to temat popularnego konkursu plastycznego dla szkół podstawowych. W konkursie wzięły udział szkoły z piętnastu regionów z Unii Europejskiej. Do konkursu przystąpiły  dzieci z takich krajów jak: Estonia, Irlandia, Włochy, Litwa, Polska, UK, Rumunia i Szkocja. Zwycięskie prace zostały wystawione w siedzibie Europejskiego Komitetu Regionów w grudniu 2016.

Dzieci zaprezentowały różne aspekty języka i kultury w swoich regionach, a ich prace ukazują wizje ich regionów w kontekście Unii Europejskiej.
   Język i kultura są nieodłączną częścią tego czym jesteśmy my i Unia Europejska. Ten konkurs dał dzieciom możliwość zilustrowania ich wizji regionu, języka i kultury.
    Z prac nadesłanych przez uczniów naszej szkoły zostały wyłonione trzy. Pierwszą nagrodę otrzymała Pola Gieroń uczennica klasy III b. W swojej pracy Pola podkreśliła lokalne zamiłowanie do muzyki ludowej. Pola wyobraża sobie, że w przyszłości nasz region będzie miejscem, gdzie nowoczesność i postęp łączą się z tradycją, a nowe technologie nie hamują rozwoju kultury i tradycji. Na obrazku Poli widoczna jest również kolorowa tęcza, która symbolizuje most łączący tradycje i postęp ludzkości.
Drugie miejsce zajął Bogusz Batyra uczeń klasy III b, który przedstawił Opole Lubelskie jako miasto o bardzo bogatej historii. W tej pracy również zostało podkreślone znaczenie folkloru. Nie zabrakło tu również naszej pysznej Krówki Opolskiej.
W trzeciej pracy, której autorką jest Gabriela Czapla uczennica klasy VI a, podobnie jak w dwóch poprzednich, możemy zobaczyć parę taneczną ubraną w tradycyjne stroje lubelskie. Gabrysia ma nadzieję na  kontynuację tradycji naszego zespołu ludowego Powiśloki.
    W dniu 12. 04.2017 roku w czasie Poranku Wielkanocnego w obecności całej społeczności szkolnej zwycięscy konkursu zostali nagrodzeni przez Burmistrza Opola Lubelskiego p. Dariusza Wróbla, a szkoła otrzymała kamerę cyfrową.
                                                                              Katarzyna Wiśniewska  Ewa Rodak
gabriela-czapla pola-gieron bogusz-batyratn_dsc_1000 tn_dsc_0997 tn_dsc_0996  tn_dsc_0994 tn_dsc_0993  tn_dsc_0992tn_dsc_0990   tn_dsc_0987 tn_dsc_0986