“QUO VADIS, DOMINE”

Narodowe Czytanie 2016

W sobotę 3 września 2016 r. społeczność Zespołu Szkół nr 2 im. Oskara Kolberga w Opolu Lubelskim wzięła udział w V edycji Narodowego Czytania, która poświęcona była dziełu Henryka Sienkiewicza pt. ,,Quo vadis”. Ukazuje ono ludzką naturę, na którą składają się: miłość, nienawiść i okrucieństwo, zwycięstwo dobra nad złem oraz historię chrześcijan w starożytnym Rzymie.

W czytaniu jednego z najważniejszych utworów polskiego noblisty wziął udział dyrektor szkoły p. Jerzy Kramek, p. Agnieszka Kramek oraz troje uczniów-członków szkolnego kółka czytelniczego ,,Spotkania z książką”: Gabriela Jurak, Justyna Dębicka i Mateusz Błażejczyk. Uczniowie w strojach z tamtych czasów, wcielili się w głównych bohaterów lektury: Ligię, Pomponię Grecynę i Marka Winicjusza. O przygotowanie fragmentów powieści i charakteryzację  występujących zadbała p. Agata Wesołowska- Błażejczyk.

Narodowe Czytanie odbywało się także w wielu miejscach na świecie, m. in. we Włoszech. W Kościele Domine Quo Vadis brały w nim czynny udział nasze rodaczki i absolwentki: p. Iwona Bigos i p. Marlena Bigos (córki emerytowanej nauczycielki naszej szkoły, p. Zofii Bigos).

Tegoroczna lektura nawiązywała do obchodzonego Roku Henryka Sienkiewicza

w związku ze 170 rocznicą urodzin i 100 rocznicą śmierci pisarza. Z tej to okazji członkowie szkolnego kółka czytelniczego pod opieką  p. Agaty Wesołowskiej – Błażejczyk i p. Ewy Rodak przygotowali wystawę poświęconą wielkiemu pisarzowi pt. ,,Rok 2016- Rokiem Henryka Sienkiewicza”.

Ewa Rodak

Członkowie szkolnego kółka czytelniczego ,,Spotkania z książką”