Teatrzyk kamishibai w zerówce!

17 października 2022 r. odziały przedszkolne pierwszy raz odwiedziły szkolną bibliotekę. W czasie wizyty rozmawialiśmy o tym, czym różni się biblioteka od księgarni, jak należy obchodzić się z książką, a także, dlaczego warto korzystać z biblioteki. Była to również okazja do tego, by zapoznać dzieci z teatrzykiem kamishibai.

Kamishibai to słowo wywodzące się z języka japońskiego, które składa się z dwóch wyrazów – kami – papier i shibai – teatr, czyli termin ten można przetłumaczyć jako ,,papierowy teatr”.

Do drewnianej skrzynki wkłada się plansze z ilustracjami i na ich podstawie opowiada się bajkę – tak tworzy się teatr…

Dzieci obejrzały/ wysłuchały ,,Legendę o skarbniku” J. Brudzewskiego z ilustracjami A. Wójcickiego, a następnie porozmawialiśmy o wartościach płynących z przedstawionego utworu, mówiących o tym, że szczęście każdego z nas nie zależy od posiadanych bogactw, ale od dobroci serca i uczciwości. Te zawsze zostają nagrodzone.

Teatrzyk kamishibai to forma czytania, jaka doskonale sprawdza się, szczególnie wśród młodszych dzieci, które potrzebują: widzieć, słyszeć i odczuwać emocje. Dzięki teatrzykowi możemy im w tym pomóc, a dodatkowo sprawić dużo radości ze wspólnego przebywania i czytania.

Aby pełniej wykorzystać możliwości teatrzyku kamishibai zakupiono dwa zestawy – drewniane teatrzyki wraz z kartami narracyjnymi, które wzbogacą wewnątrzoddziałowe biblioteczki przedszkolaków.

Zakup był możliwy dzięki realizacji w naszej szkole Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025. Cała kwota dofinansowania, czyli zakup książek, teatrzyków oraz nagród książkowych dla oddziałów przedszkolnych wynosi 3125 zł.

Mam nadzieję, że spotkania z książką i teatrzykiem sprawią, że czas pobytu w naszej szkole będzie nie tylko spędzony mądrze i efektywnie, ale przede wszystkim radośnie, w dobrej atmosferze.

Agata Grudka