Plany wyjazdu nad polskie morze pojawiły się już w ubiegłym roku szkolnym, ale dopiero teraz udało się je zrealizować.
13 czerwca 2018 roku trzydzieścioro uczniów klas siódmych wyruszyło z Opola Lubelskiego nad Bałtyk. Po ośmiogodzinnej jeździe uczestnicy wycieczki zatrzymali się w Malborku. Na początku wysłuchali krótkiej opowieści o zakonie krzyżackim, czyli Zakonie Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie . Poznali też historię zamku od czasów krzyżackich aż po okres współczesny. Potem rozpoczęło się zwiedzanie Zamku Wysokiego i Zamku Średniego. Opolscy siódmoklasiści zobaczyli m. in. celę Witolda, kuchnię, Izbę Konwentu, będącą w średniowieczu rodzajem świetlicy, w której rycerze konwentu malborskiego spędzali wolne chwile, słuchając muzyki. Odwiedzili również refektarz ( jadalnię) konwentu. Sporo dowiedzieli się także o średniowiecznym systemie grzewczym. Komnaty ogrzewane były za pomocą pieców średniowiecznych, które oddawały ciepło zgromadzonym nad paleniskiem kamieniom, a stad było ono wypromieniowywane przez kanały z ujściem w posadzkach.
Na zamku w Malborku zwiedzający znaleźli cząstkę Lubelszczyzny, ponieważ
w ramach wystawy „Sztuka jest KUL” można było obejrzeć 72 obrazy i rysunki wybitnych twórców pochodzące ze zbiorów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Kolejnym punktem podróży była Stegna. Tam w Ośrodku Wypoczynkowym „Bursztyn” uczniowie wraz z opiekunami zostali zakwaterowani w trzyosobowych pokojach
i zjedli obiadokolację. Potem odbył się długo wyczekiwany spacer na plażę i nastąpiło przywitanie z morzem.
Kolejny dzień rozpoczął się od spaceru po Parku Oliwskim i wysłuchaniu koncertu organowego w archikatedrze gdańskiej. Wspaniałe brzmienie oliwskich organów oraz precyzja wykonania utworów na długo pozostaną w pamięci słuchaczy. Potem opolanie udali się do Sopotu. W programie wycieczki był spacer po nadmorskim molo oraz po sopockim „Monciaku”, przy którym można zobaczyć Krzywy Domek inspirowany bajkowymi rysunkami Jan Marcina Szancera.
W Gdyni punktem docelowym było Akwarium Morskie. Prezentowane są w nim wystawy muzealne dotyczące oceanografii, hydrobiologii oraz akwaria z florą i fauną zarówno morską, jak i słodkowodną. Stad już blisko na Skwer Kościuszki, gdzie można podziwiać ORP „Błyskawica” i żaglowiec „Dar Pomorza” nazywany „Białą Fregatą”. Młodzież z „Dwójki” weszła na pokład najsławniejszego polskiego niszczyciela z czasów II wojny światowej. Tam zwiedzający oglądali elementy uzbrojenia, a we wnętrzu okrętu poznawali bliżej jego niezwykłe misje z czasów II wojny światowej i oglądali wystawy związane z tradycjami polskiej marynarki wojennej.
Trzeci dzień wycieczki jej uczestnicy spędzili w Gdańsku. Wraz z przewodnikiem wędrowali po Starym Mieście, zatrzymując się przy Ratuszu, Starym Żurawiu i pomniku Neptuna. Potem podziwiali wnętrze Bazyliki NMP i spędzili trochę czasu na Długim Targu – reprezentacyjnym placu w Gdańsku, pełniącym funkcję rynku.
Po obiedzie wszyscy udali się na Westerplatte, aby obejrzeć Pomnik Obrońców Wybrzeża. Został on zbudowany z 236 granitowych bloków. Ma 23 metry wysokości. Ustawiono go na kopcu tuż obok wejścia do portu. Wcześniej siódmoklasiści zatrzymali się jeszcze na Cmentarzyku Poległych Obrońców Westerplatte i przy tablicy upamiętniającej 28. rocznicę spotkania na Westerplatte świętego Jana Pawła II z młodzieżą. Umieszczono na niej fragment homilii Ojca Świętego. Słowa wypowiedziane przez Papieża Polaka na pewno zmuszają do refleksji:
„ Każdy z Was, młodzi przyjaciele,
znajdzie też w życiu jakieś swoje Westerplatte,
jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić,
jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać
i obronić, obronić – dla siebie i innych”.
Miejmy nadzieję, że to przesłanie będzie stale towarzyszyło uczestnikom wycieczki – Opole Lubelskie – Malbork – Trójmiasto, a bohaterscy obrońcy Westerplatte pozostaną w ich pamięci.