Jesienny sukces recytatorów

Świat jest teatrem, aktorami ludzie,

Którzy kolejno wchodzą i znikają,

Każdy tam aktor niejedną gra rolę…

                                   Wiliam Szekspir

W opolskiej ”Dwójce” ,,konkursami jesień się zaczyna…” jak można by sparafrazować słowa poety. Już od połowy września rozpoczynają się przygotowania do szkolnego etapu konkursu recytatorskiego. Mimo że eliminacje do etapu powiatowego odbywają się dopiero na początku listopada, każdy z uczestników poświęca dużo czasu, aby wypaść jak najlepiej i zawalczyć o awans.

W tym roku dodatkowym utrudnieniem był temat 19. Jesiennego Konkursu Recytatorskiego – ,,Świat jest teatrem”, który to narzucał często niełatwy wybór repertuaru. Tytuł owego konkursu jest nieprzypadkowy, ponieważ w 2015 roku obchodzimy jubileusz – 250 – lecie Teatru Publicznego w Polsce. W związku z tym organizatorzy (WOK w Lublinie) zachęcali do poszukiwań tekstów związanych z teatrem przedstawianym jako miejsce, w którym wszystko się może zdarzyć…

Uczniów ów niełatwy temat nie zraził i już 5 listopada 2015 roku mieliśmy możliwość wysłuchania/ obejrzenia 30 recytatorów ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Gośćmi honorowymi na etapie szkolnym byli: pan dyrektor Jerzy Kramek oraz z – ca dyrektora pan Tomasz Furdal, którzy z dużą przyjemnością przysłuchiwali się występom młodych adeptów sztuki słowa.

Po burzliwej naradzie jury postanowiło nominować do etapu powiatowego następujących uczniów: Jan Walencik kl. IV a (op. p. M. Łyjak), Maja Kobiałka kl. V a, Adrianna Zielonka kl. V a (op. p. R. Kopycińska), Bartłomiej Kuś kl. V b (op. p. A. Wesołowska – Błażejczyk), Amelia Zagozdon kl. VI a (op. p. M. Łyjak), a z gimnazjum: Natalia Strawa kl. I a (op. p. R. Kopycińska), Gabriela Jurak kl. II a, Dawid Kuchta kl. II a, Igor Starek kl. II a (op. p. A. Grudka) i Natalia Czopek kl. III a (op. p. M. Łyjak).

Do reprezentantów klas IV – VI szkoły podstawowej i gimnazjum dołączyli w OCK Bartosz Gałuszewski kl. III b i Natalia Malon kl. III b (op. p. E. Rodak).

13 listopada w piątek odbyły się eliminacje powiatowe, które dla naszej mocnej reprezentacji wcale nie okazały się pechowe, a wręcz przeciwnie możemy śmiało mówić o dużym sukcesie. Otóż, na 48 recytatorów ze szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły średniej jury nominowało 4 osoby do turnieju wojewódzkiego – 3 z nich to uczniowie naszej szkoły! W dniach 25 – 26 listopada Zespół Szkół Nr 2 w Opolu Lubelskim i powiat opolski na 19. Jesiennym Konkursie Recytatorskim ,,Świat jest teatrem” reprezentować będą: Jan Walencik kl. IV a, Dawid Kuchta kl. II a oraz Natalia Czopek kl. III a. Nie mniej cieszy wyróżnienie na etapie powiatowym, które zdobył Bartłomiej Kuś kl. V b.

Wszystkim uczestnikom, wyróżnionym i nagrodzonym recytatorom gratulujemy, życząc kolejnych sukcesów w dziedzinie sztuki słowa.

A. Grudka