Pierwszy Dzień Wiosny w klasach młodszych

W dniu 21 marca klasy O – 3 uroczyście obchodziły nadejście kalendarzowej wiosny. Co prawda aura nie przypominała wiosennych dni, ale dzieci z klas młodszych naszej szkoły świetnie się bawiły i nawoływały wiosnę. Korzystając z zaproszenia p. Agnieszki Czapli, opiekunki grupy teatralnej ,,Wesoła Gromada” miałam okazję spotkać  się ze wszystkimi dziećmi.

     Na samym początku mali aktorzy przedstawili  wszystkim zebranym baśń pt. ,,Śpiąca Królewna”. Po przedstawieniu przeszliśmy do tematyki związanej z obchodami  i zwyczajami  Świąt Wielkanocnych.

W przestawieniu wystąpili:

Natasza Iwaniak (królewna), Julia Wrona (król), Maria Babska (królowa), Karolina Strawa (książę), Lena Strerzelecka, Gabriela Chlebicka, Lena Pastwa , Martyna Murzacz, Adrianna Dębicka (wróżki),  Sebastian Toczek (dworzanin), Oliwia Głodzik (dama dworu).

     Święta Wielkanocne to wyjątkowy czas, w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno. Chrześcijanie świętują zwycięstwo Jezusa nad śmiercią, przyroda budzi się do życia po zimie, zaś tradycje ludowe zarówno upamiętniają wydarzenia sprzed ponad 2000 lat, jak i podkreślają naturalne przemiany w przyrodzie- wiosna rozpoczyna nowy cykl życia, obsiewania, zbierania plonów i cieszenia się nimi.

    Warto wspólnie z dziećmi obserwować te przemiany, rozmawiać o nich i zachęcać do podtrzymywania tradycji.

 Na wstępie rozmawialiśmy z dziećmi o przygotowaniach do świąt, o tradycjach, zwyczajach, o tym co wkłada się do koszyczka i jaka jest ich symbolika.  Dzieci słuchały z wielkim zainteresowaniem, brały udział w dyskusji. Następnie wszyscy wysłuchali opowiadania ,,Co może zrobić mały baranek”.

    Na zakończenie złożono wszystkim zebranym życzenia. Wesołego Alleluja.

Ewa Rodak