Inspirowane Szymborską

,,Inspirowane Szymborską” – pod takim hasłem obchodziliśmy 100 urodziny Patronki roku 2023 – Wisławy Szymborskiej. Poznaliśmy ciekawostki z jej życia, ważne fakty, ale przede wszystkim na nowo spróbowaliśmy odczytać jej poezję.

Rok 2023 ustanowiony przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej, w uznaniu zasług, Rokiem Wisławy Szymborskiej stał się doskonałą okazją do przypomnienia postaci poetki i propagowania jej twórczości.

W trakcie części artystycznej uczniowie zaprezentowali najbardziej znane fragmenty wierszy noblistki tj. ,,Radość pisania”, ,,Cebula”, ,,Muzeum”, ,,Ogłoszenia drobne”, ,,Nic dwa razy” czy ,,Nienawiść”. Od tematów poważnych jak odwieczna walka dobra ze złem, miejsca człowieka we współczesnym świecie, jego rozterek moralnych przeszliśmy do lżejszej twórczości limerycznej i bardziej humorystycznych utworów.

Wszystkiemu przypatrywały się siedzące przy maszynach do pisania dwie poetki – Wisława Szymborska i Joanna Kulmowa, które przez ponad 50 lat korespondowały ze sobą, choć osobiście widziały się zaledwie kilka razy.

Ich korespondencja, której fragmenty mogliśmy wysłuchać, jest przykładem pięknej literackiej przyjaźni, pełnej ciepła i wzajemnego wsparcia.

W takich ,,poetyckich okolicznościach” wręczone zostały nagrody i wyróżnienia przyznane w Międzyszkolnym konkursie literacko – plastycznym ,,Inspirowane Szymborską” pod honorowym patronatem Burmistrza Opola Lubelskiego Sławomira Plisa.

Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej nr 2 im. Oskara Kolberga w Opolu Lubelskim za wsparcie naszych działań i ufundowanie nagród dla zwycięzców i wyróżnionych uczniów.

Szkolnym obchodom Roku Wisławy Szymborskiej towarzyszy wystawa poświęcona poetce. Z krótkim biogramem, cytatami oraz nagrodzonymi pracami plastycznymi można się zapoznać na szkolnej wejściówce.

Mamy nadzieję, że nasze działania propagujące twórczość noblistki sprawią, że ,,Niektórzy (po)lubią poezję…”

Agata Grudka, Renata Kopycińska