Erasmus+ teraz w Polsce – w Zespole Szkół Nr 2 w Opolu Lubelskim

W dniach od 30 maja do 03 czerwca grupa projektowa Let’s Pedal po raz ostatni spotkała się w ramach wymiany Erasmus + tym razem w Polsce. W projekcie uczestniczyli uczniowie i nauczyciele z pięciu krajów Turcji, Włoch, Rumunii, Czech i Polski. Projekt był związany z promocją zdrowego stylu życia a w szczególności z promocją roweru jako środka transportu oraz turystyki rowerowej.

Grupę polską reprezentowali Dyrektor Zespołu Szkół Nr 2 p. Jerzy Kramek, p.Mariusz Batyra – nauczyciel języka angielskiego w Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza – inicjator projektu, p. Monika Pietraś – Janoszczyk nauczycielka języka angielskiego – koordynator projektu,Wioletta Wrona -nauczycielka wychowania fizycznego,Krzysztof Janoszczyk – nauczyciel wychowania fizycznego,Tomasz Golofit – nauczyciel wychowania fizycznego. Grupa uczniów w składzie: Weronika Cyrkler, Wiktoria Spyra, Michał Knap, Dominik Kwiecień, Dawid Kuchta, Dominik Pasięrbiewcz, Jan Kobiałka oraz absolwenci: Julia Wrona, Natalia Popiołek, Martyna Bartnik, Karina Woś, Kacper Rak, Maciej Świrkosz, Jakub Dacko, Konrad Jedynak.

Podczas pobytu w Polsce uczestnicy projektu zwiedzili m.in Kraków, kolebkę naszej kultury i wizytówkę Polski. Wspaniała przewodniczka oprowadziła nas po najważniejszych punktach Krakowa, zaczynając od Starego Kazimierza przez ulicę Grodzką po Rynek Główny, Uniwersytet Jagieloński, Okno Papieskie na Wawel a stamtąd pod pomnik Smoka Wawelskiego. Piękna pogoda towarzyszyła nam podczas całego pobytu w Krakowie. Wracając z Krakowa nasi zagraniczni goście zachwycali się polskim krajobrazem, wiosną,podziwiali piękne uprawy, sady i ogrody warzywne w okolicach Sandomierza oraz sam Sandomierz. Późnym wieczorem zakwaterowaliśmy uczestników projektu w Hotelu Zacisze w Opolu Lubelskim.

IMAG3065 IMAG3036 IMAG3008 IMAG3006 IMAG2987

31 maja we wtorek powitaliśmy gości w udostępnionym nam Opolskim Centrum Kultury, gdzie odbyła się konferencja powitana, na której uczniowie z każdego kraju prezentowali swoją szkołę, kraj i kulturę. Po konferencji wszyscy razem przeszliśmy do Szkoły. Po drodze zawitaliśmy do kościoła parafialnego, gdzie mieszanka kultur i religii mogła zapoznać się z naszą katolicką wiarą i miejscem modlitwy. Odrestaurowany kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Opolu Lubelskim wywarł wielkie wrażenie na naszych gościach. Następnie barwnym korowodem (każdy kraj niósł swoją flagę), przeszliśmy do naszej szkoły, gdzie uczniowie z Dziecięcego Zespołu Tańca Ludowego „Powiśloki” w tradycyjnych strojach powitali nas po staropolsku chlebem i solą. Dyrektor Zespołu Szkół Nr 2 w Opolu Lubelskim pan Jerzy Kramek opowiadał uczestnikom projektu o historii szkoły i jej tradycjach. Po zwiedzeniu całej szkoły odbył się międzynarodowy mecz w piłkę nożną a drużyny stanowili uczniowie z Turcji, Rumunii, Włoch, Czech i oczywiście Polski. Przed meczem wystąpił dla wszystkich zespół cheerleaderek „Dziewczyny z drużyny” z Dwójki. Mieszane składy dziewcząt i chłopców podzielone na drużyny czerwonych i niebieskich rozegrały integracyjny mecz, kibice szaleli a zwycięską drużyną okazała się drużyna czerwonych.

IMAG3178 IMAG3165 IMAG3156 IMAG3154 IMAG3153

Kolejnym punktem programu tego dnia był rajd rowerowy po mieście i okolicach. Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali pamiątkowe koszulki w kolorze zielonym. Pokazaliśmy naszym gościom nasze szkoły, Park Miejski, okoliczne stawy, przedsiębiorstwa, domostwa i krajobrazy.

Wieczorem w Opolskim Centrum Kultury czekał na nas przygotowany przez naszych uczniów wspaniały wieczór kulturalny. Pokaz talentów okazał się strzałem w dziesiątkę. Prezentowali się między innymi Wiktoria Wrona laureatka wielu konkursów skrzypcowych, Andrea Guan -fortepian, Julia Wrona – fortepian, Zofia Gadzińska – balet, Katarzyna Winiarska – taniec latynoamerykański, Wokalistki z Zespołu Szkół nr 2, Grupa akrobatyczno-baletowa „Dubiś” z UKS DUBLER oraz wszystkie grupy z Dziecięcego Zespołu Tańca Ludowego „Powiśloki” w tańcach ludowych i narodowych. Publiczność była zachwycona gromkie brawa, liczne gratulacje oraz miłe słowa pod adresem naszych uczniów ze strony gości z zagranicy sprawiły, że dzień bardzo napięty w program zakończył się bardzo miłym akcentem. Po wieczorze kulturalnym nasi goście udali się na kolację, gdzie mogli kosztować nasze narodowe potrawy i bawić się przy międzynarodowej muzyce.

IMAG3428 IMAG3411 IMAG3362 IMAG3353 IMAG3323

W środę 1 czerwca pojechaliśmy na wycieczkę do Kazimierza Dolnego. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od spaceru Korzeniowym Wąwozem,następnie zwiedziliśmy Rynek Główny i rejs statkiem po Wiśle. Piękna pogoda była naszym sprzymierzeńcem podczas rejsu i w okresie trwania całego projektu. Po obiedzie weszliśmy na Górę Trzech Krzyży podziwiając krajobraz.

Wracaliśmy dość szybko aby zdążyć na wspaniały Piknik Rodzinny w Dwójce. Piękna impreza z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka to kolejna atrakcja dla naszych gości. Wspólne grilowanie, występy dzieci i miła atmosfera zakończyła kolejny udany dzień.

Czwartek 2 czerwca to kolejny dzień projektu. W tym dniu zaplanowaliśmy wizytę w Muzeum na Majdanku .Wczesnym rankiem wyruszyliśmy z grupą do Lublina,spacer po miejscach pamięci pomordowanych Żydów zrobił ogromne wrażenie na uczestnikach projektu, wszyscy z szacunkiem i zadumą oglądali to miejsce, które dla wszystkich ludzi na świecie jest wielką lekcją historii całej ludzkości.

IMAG3455 IMAG3456 IMAG3503 IMAG3537 IMAG3535

Po zwiedzeniu Majdanka udaliśmy się na Stare Miasto i Zamek.Malownicza starówka Lublina tętniła życiem. Po obiedzie powrót do Opola Lubelskiego, szybka zmiana stroju i bardzo długi Rajd Rowerowy na Pomorze wzdłuż rzeki Chodelki. Było wspaniale, świeże powietrze i piękne krajobrazy polskich lasów sprawiły, że wszyscy wrócili zrelaksowani i zadowoleni.

3 czerwca piątek to ostatni dzień projektu. W tym dniu odbyła się konferencja związana z Orientacją w terenie oraz grą terenową Geocaching. Profesjnalnie przygotowana konferencja przez panią Agatę Domżał z Lokalnej Grupy Owocowy Szlak była jednym z punktów piątkowego programu. Kolejnym była gra terenowa, na którą udaliśmy się rowerami do Parku Miejskiego. Czekała nas zabawa w podchody z użyciem mapy i poszukiwaniem skarbu. Pani Agacie pomagali wolontariusze i instruktorzy z OCK.

Dzień jeszcze nie dobiegł końca. Po zjedzonej pizzy w lokalnej pizzerii udaliśmy się do hotelu gdzie w ciszy i spokoju pracowaliśmy nad broszurą o geocachingu. Międzynarodowa klasa i międzynarodowe grono pedagogiczne wspólnie opracowało wersję elektroniczną i ręczną broszury o geocachingu.

IMAG3577 IMAG3579 IMAG3587 IMAG3607 IMAG3617

Projekt dobiegał końca, jeszcze tylko ostatni wieczór z pożegnalną kolacją o godzinie 19.00 rozpoczęliśmy uroczystą kolację. W trakcie której nastąpiło wręczenie certyfikatów ukończenia projektu, statuetek i medali dla wszystkich uczestników projektu. Podniosłą atmosferę uwieńczył wspaniały Pedal tort i podniosła muzyka. Pozostało tylko bawić się do późnego wieczora. Każdy kraj prezentował swój narodowy integracyjny taniec i wszyscy świetnie się bawili. Na koniec, łzy pożegnania.

Projekt Erasmus + Let’s Pedal zakończył się ale nasze przyjaźnie, zdobyta wiedza i znajomość kultur innych krajów, pozostaje. Mamy nadzieję,że nawiązane kontakty zaprocentują przy realizacji kolejnych projektów.

autor :Wioletta Wrona