Biblioteczka przedszkolaka

Dlaczego powinniśmy czytać książki dzieciom? Wszyscy wiedzą, że głośne czytanie ma mnóstwo zalet. Nie tylko wpływa pozytywnie na rozwój dziecka, ale także pomaga mu lepiej zrozumieć otaczający świat, wspiera rozwój psychiczny i poczucie własnej wartości, uczy języka, myślenia, rozwija wyobraźnię, poprawia koncentrację, a ponadto na całe życie kształtuje nawyk czytania.

Starajmy się, by czytać najmłodszym przynajmniej 20 minut dziennie, codziennie! Bardzo ważne jest, aby dziecko miało stały dostęp do książek i traktowało je jak najlepszych przyjaciół. Dzięki realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025 nasza szkoła mogła stworzyć wewnątrzoddziałowe biblioteczki dla przedszkolaków. Tak, aby każde dziecko mogło od początku swojej drogi edukacyjnej miło spędzać czas z książką.

Zakupione pozycje są dostosowane do wieku i zainteresowań dzieci. Tematyka jest przeróżna: od dinozaurów, encyklopedii zwierząt, świata roślin, ekologię, turystyczne odkrywanie naszego kraju, poprzez poezję dla dzieci, baśnie i teksty o relacjach rówieśniczych, akceptacji, tolerancji po opowiadania o uczuciach, umiejętności ich rozpoznawania, nazywania oraz radzenia sobie z nimi.

W piątek 7 października odziały przedszkolne odwiedziła bibliotekarka wraz z Panią dyrektor Anną Popiołek, aby wręczyć dzieciom pięknie zapakowane książki. Radości z odkrywania zawartości pudełka i przeglądania książek było co nie miara. Dzieci razem z wychowawczyniami stworzyły kąciki czytelnicze, a następnie wysłuchały współczesnej baśni ,,Siedmiu wspaniałych” ze zbioru opowiadań pod tym samym tytułem autorstwa Roksany Jędrzejewskiej – Wróbel.

Dzieci z dużym zaangażowaniem słuchały czytanej książki i z chęcią włączały się do rozmowy o problemach zawartych w utworze.

Tak miło spędzony czas jest początkiem wspólnej przygody z książką w szkole, która z pewnością zaowocuje w przyszłości.

Agata Grudka