Jak poskromić w sobie lenia, czyli spotkanie z pisarką Ewą Nowak

W miniony piątek (25.10.2019 r.) uczniowie klas: VI b i VIII b uczestniczyli w spotkaniu z pisarką literatury dziecięcej i młodzieżowej Ewą Nowak. Autorka takich powieści jak: ,,Wszystko, tylko nie mięta”, ,,Yellow Bahama w prążki”, ,,Pajączek na rowerze” czy ,,Bardzo biała wrona” od roku 2002 (debiut) wydała 54 pozycje książkowe. Jak sama mówi, nie byłoby to możliwe, gdyby nie umiała zapanować nad swoim leniem, z którym nieustannie toczy walkę. Póki co walkę, wygraną dla niej.

Z dużą dawką humoru opowiadała o swoim życiu i o stawaniu się pisarką. Przede wszystkim przekazała młodzieży jak wielką rolę odgrywa czytanie książek w kształtowaniu młodego człowieka i jego przyszłych życiowych wyborów.

Z wykształcenia Ewa Nowak jest pedagogiem – terapeutą, w swoich opowiadaniach i powieściach stara się podpowiadać młodym czytelnikom jak radzić sobie z problemami w domu, i w szkole. Porusza m.in. problemy braku akceptacji, nietolerancji, konfliktów rówieśniczych, trudnych wyborów, trudności w odróżnianiu dobra od zła. Przy tym odwołuje się do uniwersalnych wartości: uczciwości, szczerości, przyjaźni czy miłości. Jej styl pisarski charakteryzuje inteligentne poczucie humoru połączone z celnym opisem rzeczywistości.

Spotkanie, które trwało ponad godzinę w OCK, pozwoliło nie tylko poznać tę niezwykłą pisarkę, ale również spojrzeć na siebie, kolegów, przyjaciół i swoje życie z innej perspektywy. Każdy z uczestników miał możliwość zadania pytania i wysłuchania wyczerpującej odpowiedzi, zapoznać się z twórczością Ewy Nowak, poszerzyć własne horyzonty myślowe, a na koniec otrzymać autograf i zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Agata Grudka