100 słów – 100 myśli o Polsce na 100 – lecie Niepodległości

,,Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin” – głosi uchwała Sejmu ustanawiająca 2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Oskara Kolberga w Opolu Lubelskim chce poprzez akcję 100 słów – 100 myśli o Polsce na 100 – lecie Niepodległości włączyć się w sposób szczególny w obchody święta Nas wszystkich –Polaków.

Przez te 100 lat miało miejsce wiele zmian. Nie tylko wydarzenia historyczne, ale i zmiana ustroju politycznego, kultura i sztuka, rozwój cywilizacji i techniki, Internetu i mediów społecznościowych wpłynęły na nasze społeczeństwo, system wartości, na świadomość bycia i określania siebie mianem Polaka. W związku z tym, chcielibyśmy zapytać, czym jest Polska – Ojczyzna dla dzisiejszego dziecka, nastolatka, dorosłego.

Zachęcamy całą społeczność szkolną: uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, absolwentów i sympatyków Dwójki do udziału w akcji 100 słów – 100 myśli o Polsce na 100 – lecie Niepodległości mającej na celu poznanie i określenie sposobu funkcjonowania pojęcia ,,Polska – Ojczyzna”.

Akcja polega na dokończeniu myśli: ,,Polska to…”, ,,Gdy myślę o Ojczyźnie…” własnymi słowami. Ważne jest, aby tekst zapisać na białej lub czerwonej kartce formatu A6 (1/4 formatu A4) i dostarczyć ją do sekretariatu szkoły w terminie do 7 listopada 2018 r. Swoją pracę można podpisać.

Wszystkie kartki utworzą biało – czerwoną flagę Polski i będzie je można oglądać – czytać na wystawie poświęconej 100 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę w Szkole Podstawowej Nr 2 im. Oskara Kolberga, a także w trakcie gminnych obchodów Jubileuszu w Opolskim Centrum Kultury.

Zwracamy się z prośbą do wychowawców, aby przeprowadzili akcję na zajęciach z wychowawcą.

Dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I mogą na kartce, o określonych powyżej rozmiarach, wykonać rysunek związany tematycznie z akcją.

Mamy nadzieję, że niewielka w swych rozmiarach akcja 100 słów – 100 myśli o Polsce na 100 – lecie Niepodległości wyzwoli w Nas mnóstwo pozytywnej energii, poczucia wspólnoty oraz refleksji nad własną tożsamością narodową. Zachęcamy.