Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

“Czy oni musieli tak zginąć
Zostawić ból i łzy?
Czy przez Katyń, Smoleńsk… musiało płynąć morze polskiej krwi”.

Kwiecień jest miesiącem szczególnej pamięci narodowej o tych, którzy poświęcili swoje życie w imię wolności naszej Ojczyzny.

W minioną sobotę, tj. 10 kwietnia 2021r. obchodziliśmy 11 rocznicę katastrofy smoleńskiej, ofiar samolotu prezydenckiego, który rozbił się 10.04.2010r. w Smoleńsku. Znów zginął ,,kwiat polskiej inteligencji”.

          Rankiem nad Smoleńskiem
          Ociężale budziło się niebo
          Walcząc ze złowrogim czasem
          Polski ptak, opuścił niebo.
                      Nikt nie przeżył tego upadku
                      Pozostały zgliszcza i szczątki
                      Na obcej ziemi, nie z przypadku.
                      A przecież nikt nie chciał drugiej pamiątki.
Głowy pochylcie, niech smutku łzy,
Spadną na ziemię, która niewinnych
Niespodziewanie nam pochłonęła.

Dzisiaj, 13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W tym dniu oddajemy zaś hołd ofiarom zbrodni z czasów II wojny światowej. Wydarzenia z tych lat zapisane na kartach historii krwią i męczeńską śmiercią Polaków, należą do najbardziej dramatycznych.

          Próżno szukają świadków historycy, rodziny
     Próżno głowią się ludzie nad sprawcami tej winy.
Od tej nocy, kiedy polskie dzieci szły ostatnią swą drogą,
               Próżno odpowiedzi szukają do dzisiaj,
                          Jej znaleźć nie mogą.
                              A las katyński szumi
                               I nad tym się głowi
                               Dlaczego w oczy nie śmie spojrzeć
                               Człowiek- człowiekowi.

Dramat jeńców wojennych rozpoczął się od września 1939r. gdy najeźdźcy- Niemcy i Związek Radziecki, podpisali w Moskwie układ o przyjaźni i granicach, na mocy którego dokonano tzw. IV rozbioru Polski wzdłuż rzek: Pisa, Narew, Bug, San. Nasza Ojczyzna znalazła się pod okupacją niemiecką i radziecką. Rozpoczął się czas aresztowań, przesłuchań i masowych mordów. Sowiecka policja polityczna NKWD dokonała zbrodni na ok.22 tys. Polaków z różnych grup społecznych, a przede wszystkim na ponad 10 tys. oficerów wojska i policji a także przedstawicieli polskiej inteligencji.

5 marca 1940r. Biuro Polityczne KCWKP podjęło decyzję o rozstrzelaniu polskich jeńców przebywających w sowieckich obozach w Kozielsku, Starobielsku, Ostaszkowie oraz polskich więżniów przetrzymywanych przez NKWD na obszarze przedwojennych wschodnich województwach Rzeczypospolitej.

03.04.1940r. ruszyły pierwsze kolejowe transporty śmierci. Jeńców z obozu w Kozielsku transportowano koleją do Giezdowa pod Smoleńskiem a stamtąd samochodami do lasu katyńskiego. Jak wykazały ekshumacje, jeńców uśmiercano jednym strzałem w tył głowy. Przerażenie zmieniało się w rozpacz. Więźniom krępowano z tyłu ręce sznurem wiązanym zawsze tak samo.

13 kwietnia 1943r. Niemcy ogłosili całemu światu wstrząsającą wiadomość o odnalezieniu masowych grobów polskich żołnierzy w lesie między miejscowością Gniezdowo a Katyń. Ujawnienie zbrodni wywołało konflikt między dotychczasowymi sprzymierzeńcami. Rosjanie wyparli się zbrodni, oskarżając Niemców.

Państwo radzieckie długo ukrywało prawdę o zbrodni katyńskiej. Dopiero 13. 04.1990r. Michaił Gorbaczow w imieniu narodu rosyjskiego przyznał, że zbrodni dokonały oddziały NKWD. Niestety po dzień dzisiejszy zbrodnia katyńska nie została uznana jako zbrodnia przeciwko ludzkości. Pozostała gorzką prawdą o degradacji człowieka- kata i ofiary.

Pośród sosen lasu katyńskiego znajduje się dębowy krzyż- znak ofiary wszystkich niewinnych ludzi, symbol zwycięstwa dobra nad złem, zwycięstwa w ciszy i pokoju.

Niech więc echa zbrodni w Katyniu, Smoleńsku, Kozielsku, Ostaszkowie i w wielu innych miejscach , nigdy nie milkną!

Dla pogłębienia wiedzy o zbrodni katyńskiej polecam poniższy materiał udostępniony przez Instytut Pamięci Narodowej.

A. Wesołowska-Błażejczyk

karty-zbrodnia-katyńska

zbrodnia-katyńska