Czytamy Kolberga

W dniach 04.05.2021 – 21.05.2021 r. klasy I – III szkoły podstawowej oraz oddziały przedszkolne wzięły udział w akcji zorganizowanej przez bibliotekę szkolną ,,Klasowe czytanie baśni ze zbiorów Oskara Kolberga” (zajęcia odbyły się z zachowaniem obowiązującego reżimu sanitarnego).

W trakcie spotkań uczniowie dowiedzieli się, kim był patron naszej szkoły, Oskar Kolberg. Dzieci zapoznały się z biografią wybitnego etnografa i folklorysty oraz sposobem zbierania przez niego materiałów do powstałych dzieł. Warto przypomnieć, że dzięki wytrwałości i pracy Oskara Kolberga opublikowano 85 tomów poświęconych m.in. tradycjom, zwyczajom, pieśniom i tańcom z różnych zakątków Polski.

Pomocny przy zdobywaniu wiedzy o życiu naszego patrona okazał się film ,,Przygody Oskara Kolberga” https://www.youtube.com/watch?v=H54RK5nYeRk . Niecodzienna formuła, dziecięcy narrator oraz muzyka ludowa towarzysząca oprawie produkcji pozwoliły przybliżyć życie etnografa sprzed prawie dwustu lat…

Po obejrzeniu filmu każda klasa/odział przedszkolny wysłuchała czytanej baśni pochodzącej z książki ,,Aż tu nagle… Bajki ze zbiorów Oskara Kolberga”. Często były to utwory zupełnie nieznane dzieciom, z nieoczekiwanym zakończeniem i morałem. Przenosiły małych miłośników literatury do świata czarów, smoków, niezwykłych bohaterów obdarzonych magicznymi mocami, księżniczek i fantastycznej, ożywionej przyrody. Budziły ciekawość i wyobraźnię, aby dać jej upust w trakcie prac plastycznych, które każda klasa wykonywała po wysłuchaniu baśni i rozmowie o niej.

W wyniku pracy twórczej dzieci 11 baśni zostało przepięknie zilustrowanych:

Klasa II b – ,,O szewczyku” Z Lubelskiego

Klasa II a – ,,Brat i siostra” Z Lubelskiego

Klasa II c – ,,Panna i smok” Z Sanockiego

OP II – ,,Mysi kożuszek” Z Krakowskiego

Klasa III b – ,,O braciach zaklętych w orły” Z Chełmskiego

OP I – ,,Kwiat paproci” Z Krakowskiego

Klasa III c – ,,Czarowny pierścionek” Z Mazowsza

Klasa I b – ,,Rybak i czarnoksiężnica” Z Mazowsza

Klasa I c – ,,Chłop i niedźwiedź” Z Krakowskiego

Klasa III a – ,,O trzech braciach rycerzach” Z Krakowskiego

Klasa I a – ,,Bogata lipa” Z Przemyskiego

Te piękne prace dzieci na razie znalazły się na wirtualnej wystawie, ale mam nadzieję, że już niedługo przyjdzie czas i na tę prawdziwą.

,,Bajki ludowe (…) przekazywane były drogą ustną z pokolenia na pokolenie (…). Opowiadane przez ,,nieuczonych” bajarzy w gronie rodzinnym i sąsiedzkim, przeważnie w zimowe wieczory, podczas prac domowych i gospodarskich, (…)stawały się bezpośrednią ilustracją ludowego obrazu świata, wiejskich wyobrażeń i wierzeń, norm i wartości” (E. Millerowa wstęp do ,,Aż tu nagle… Bajki ze zbiorów Oskara Kolberga”.

Dzisiaj mimo kilku wieków mijających od spisania baśni, mogliśmy na nowo odkryć ich piękno i ponadczasowość. Zobaczyć, że pomimo mijających lat oraz zmieniających się czasów, zbiór podstawowych wartości, tj. dobro, pomoc bliźniemu, uczciwość, mądrość, odwaga i szlachetność pozostaje tak samo ważny i niezmienny.

Dzieci wspaniale skorzystały z zaproszenia i weszły do świata uwiecznionego przez Kolberga. Uważnie śledziły losy bohaterów i były nimi prawdziwie zainteresowane. To dowodzi, że choć czytanie w dzisiejszych czasach jest już trochę retro, szczególnie dla najmłodszych stanowi jeden z najmilszych i najbardziej wartościowych sposobów spędzania czasu.

Zapraszam do obejrzenia wirtualnej wystawy: ,,Klasowe czytanie baśni ze zbiorów Oskara Kolberga”

Agata Grudka